YouTube’dan Para Kazanmak İçin İzlenmesi Gereken Yollar

youtube para kazanma
Paylaş

Özgün videolar oluşturup, Youtube para kazanma açma işlemi yaptıktan sonra para kazanmak isteyenler için Youtube para kazanma rehberi (2020).

Dünyanın en büyük ve en çok kullanılan video izleme platformu YouTube, çeşitli videolar izleme imkanının yanı sıra para kazanma fırsatı da sunuyor. Geçtiğimiz yıllarda reklam gelirlerinin bir kısmını yayıncıları ile paylaşacağını açıklayan YouTube, yaptığı altyapı çalışmaları ile bu projeyi hayata geçirmeyi başardı. Ancak platforma video yükleyen herkes para kazanamıyor. YouTube’dan para kazanmak için öncelikle şirketin belirlediği şartları karşılamanız ve politikalar uymanız gerekiyor.

Geçtiğimiz yıllarda bir anne ve babanın bebeği ile çektiği videoyu YouTube’a yüklemesi ve bu video ile yaklaşık 150 bin dolar kazanç elde etmesi, bu sektöre olan ilgiyi bir hayli arttırdı. Son yıllarda çokça duyduğumuz youtuber kelimesi ise bu platformda çeşitli videolar yayınlayarak para kazanan kişilere verilen bir isim. Youtuberlar çektikleri veya oluşturdukları özgün videoları, youtube kanalında yayınlayarak izlenme başı para kazanabiliyor. Hatta vergi rekortmeni olan bazı youtuberlar bile var. Peki youtube video yükleyerek para kazanmak için neler yapılmalı? Dikkat edilmesi gerekenler neler ? İşte youtube para kazanma sistemi ile ilgili bilinmesi gerekenler.

Öncelikle bir konu üzerinde yoğunlaşın ve kanal oluşturun

Herkesin bildiği veya bilmediği bir konuda mutlaka uzmanlığı vardır. Bildiğiniz bir uzmanlığınız yok ise ilgili olduğunuz bir alanda içerikler oluşturmaya başlayabilirsiniz. Daha sonra bu videolarınıza uygun bir kanal açarak kanalınızı tanıtmaya başlayın. Kanalınıza yükleyeceğiniz videolar ne kadar ilgi çekici ve özgün olursa, o kadar başarı oranı artacaktır. İyi hazırlanan ve başarılı bir sunuma sahip olan videolar kısa sürede insanların ilgisini çekecek ve kanalınızın izlenme oranları artmaya başlayacaktır. İzleme oranlarının artması ile kanalınız tanınmaya başlar ve abone sayınız hızla artar. Böylece Youtube’dan para kazanmak için ilk adımı atmış olacaksınız.

Özgün ve benzersiz videolar oluşturun

Hangi konu hakkında videolar oluşturacağınıza karar verdiniz, kanalınızı oluşturdunuz ve ilk videonuzu yüklediniz. Şimdi sırada kullanıcıların ilgisini çekecek yeni videolar oluşturmak var. Oluşturacağınız videolar kesinlikle akıcı ve özgün olmalı. YouTube’da para kazanmanın ilk yolunun özgün videolar olduğunu asla unutmayın. Özgün ve benzersiz videolar sizi kısa sürede başarıya ulaştıracaktır ve oldukça iyi paralar kazanmanıza imkan sağlayacaktır. Özgünlüğün yanında ilgi çekici içerikler ve güncel konuların da olması önemlidir. Videolarınız kesinlikle benzer kategorilerde yayın yapan kanallardan farklı olmalı ve belirli bir kitleye hitap etmelidir. Genel konulu videolar oluşturan ve herkese hitap etsin görüşü benimseyen kanallar maalesef başarıya ulaşamamakta ve kısa ömürlü olmaktadır.

Kanal tanıtımı ve yeni abone kazanmak

İlk iki aşamayı başarı ile geçtikten sonra sırada kanal tanıtımı ve yeni abone kazanma işlemi var. Youtube son yaptığı yayıncı güncellemesi ise 1000 abone altında ki kanalların, Youtube para kazanma aktifleştirme işleme tabi olmayacağını belirtti. Bu sebeple para kazanmak için öncelikle insanların kanalınıza abone olmasını sağlamanız gerekiyor. Ayrıca her abone kanalınız için düzenli bir izleyici anlamına geliyor ve bu izleyiciler size para kazandırıyor. Kanalınız tanıtmak ve yeni aboneler kazanabilmek için diğer youtuberlar ile iletişime geçerek kanalınızın tanıtımını yaptırabilirsiniz.

YouTube para kazanma yöntemleri

YouTube para kazanma aktifleştirme

Youtube’dan para kazanmanın birkaç yöntemi vardır. Bunlardan ilki ve en çok kazandıran yöntem, Google’ın reklam gösterimlerinden elde edilen kazançlardır. Belirli bir abone ve izlenme sayısına ulaşan kanalların reklam gösterim ve para kazanma özelliği açılır ve videoların öncesinde ve altında çeşitli reklamlar gösterilir. Otomatik olarak gösterilen bu reklamlardan gösterim başı kazanç elde edebilirsiniz. Videolarınız ne kadar çok gösterim alırsa kazancınız da gösterimlere bağlı olarak artacaktır.

İkinci yöntem ise ücretli ürün tanıtımlarıdır. Hazırladığınız videoların öncesinde anlaştığınız sponsor firmaların ürünlerinin tanıtımını yaparak para kazanabilirsiniz. Ücretli tanıtımlar ilk etapta çok para kazandırmaz. Ancak kanalınız büyüdükçe ve izlenme sayısı arttıkça sponsor firmaların dikkatini çeker ve bu firmların ürünlerini belirli ücretler karşılığında tanıtarak gelir elde edebilirsiniz.

Üçüncü ve son yöntem ise çeşitli affialite sistemleri ile ürün satışı yapmaktır. Örneğin bir teknoloji kanalınız ve teknolojik ürünlerin inceleme videolarını yayınlıyorsunuz. Bu sektörde satış yapan firmalar ile affialite anlaşması yaparak ürün satış linkinizi videonun açıklama kısmında paylaşabilirsiniz. Paylaştığınız bu link aracılığı ile alışveriş yapan kişilerden elde edilen gelirin bir miktarı firma tarafından size ödenir. Zor bir yöntem gibi görünse de en kazançlı yöntemlerden bir tanesidir.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir