Para Nedir, Nasıl Keşfedilmiştir ve Zaman İçinde Gelişimi Nasıl Olmuştur

para nedir paranın tarihi
Paylaş

İnsanlığın gelişim sürecinin en önemli materyallerinden olan para nedir, nasıl keşfedilmiştir, zaman içinde nasıl gelişmiştir?

Para nedir?

Bir kağıt yada metal parçası, dünyanın en değerli materyali haline nasıl gelmiştir? Bu soruyu zaman zaman hepimiz sorarız. Şimdi hepimizin sorduğu bu soruyu paranın kısa tarihi ile cevaplayalım.

Para ilk olarak M.Ö 7. yüzyılda, Anadolu’da yaşayan Lidyalılar tarafından keşfedilmiştir. O tarihe kadar değiş-tokuş yöntemi ile yapılan alışverişler, Lidyalıların bu buluşundan sonra para ile yapılmaya başlamış ve bu alışveriş biçimi günümüze kadar da gelişerek devam etmiştir. Tarihte icad edilen ilk para bir metalin bir kalıba bastırılarak ortaya çıkmıştır. O günden itibaren çeşitli alışverişler için kullanılan para daha sonra gittikçe yaygınlaşmış, hatta bazı eski uygarlıklar zaferler anısına bile özel pralar basmıştır.

Kağıt banknotlara geçiş

Kağıt banknotlar nasıl basıldı

Öncelikle metal formunda basılan paralar zamanla gelişerek kağıt banknotlara dönüşmüştür. Parayı keşfeden Lidyalılar yüzyıllar boyunca paranın sadece madeni formunu basmış ve kullanmıştır. Dünya çapında yayılmaya başlayan paralar, M.S 6. yüzyılda ise Çin’de basılan ilk banknotlar ile kağıt formuna dönüşmüştür. Çin’de basılan kağır paralardan yaklaşık 6 asır sonra yani 1279 yılında ilk kağıt para Avrupa kıtasında bulunan İsveç’te basılmıştır. Böylece Avrupa ilk kez kağıt para ile tanışmıştır. Daha sonra 1690 yılında Massachusetts hükümeti ise Amerika kıtasının ilk kağıt parasını basmıştır. Bu gelişmeler ile para kullanımı tüm dünyada hızlı bir şekilde ilerlemiştir.

Kredi kartları, havale ve EFT işlemleri

Kredi kartları nasıl ortaya çıktı

Yüzlerce yıl boyunca kağıt ve madeni para kullanımı devam etmiş ve teknolojinin gelişmesi ve internetin yaygınlaşması ile birlikte kredi kartları ortaya çıkmıştır. Yeni çıkan bu sistemde herhangi bir somut para transferi olmadan alışverişler yapılabilmekte ve bankalar arası para transferi gerçekleştirilmektedir. Alışveriş dünyası ve insanlık için büyük bir buluş olduğu düşünülen bu gelişme halen günlük hayatımızda ki yerini korumaktadır. Kredi kartı ile alışverişin yanı sıra kişiler arası para alışverişini de mümkün kılan EFT ve havale işlemleri de kısa sürede tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

Kripto paraların doğuşu

Bitcoin nedir

Kredi kartlarının tüm dünyada kabul görmesinin ardından ise tamamen sanal ortamda oluşturulan ve yeni yeni hayatımıza girmeye başlayan kripto yani sanal paralar ortaya çıkmıştır. İlk olarak ortaya çıkan ve kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen kripto para olan Bitcoin, en çok kullanılan sanal paraların başında gelmektedir. Kripto paralar herhangi bir somut materyaller değildir ve herhangi bir devlet tarafından basılmamakta ve kontrol edilmemektedir. Otoriteler tarafından kontrol edilmesi mümkün olmayan bu para birimi, önceleri insanların gözünde olumsuz ve güven vermeyen bir imaja sahip olsa da, gün geçtikçe büyük firma ve kuruluşların bu paralar ile işlem yapmaya başlaması ile insanların kripto paralar güvenilir mi kaygısını kırmaya başlamıştır. Günümüzde bir çok büyük şirket ve kuruluş bu kripto paralar ile alışveriş ve yatırım yapmaktadır.

İlkel yöntemlerde M.Ö 7. yüzyılda hayatımıza giren para günümüzde tüm dünyada en değerli materyal olarak varlığını sürdürmektedir. İnsanlığın ve teknolojinin gelişimine kusursuz olarak ayak uydurabilen paralar insanlık var oldukça hayatımızda önemli bir yer kaplamaya devam edecektir.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir