Kripto Para Bitcoin Nedir, Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

bitcoin nedir, nasıl alınır, nasıl satılır
Paylaş

Dijital çağın yeni para birimi olan kripto para Bitcoin nedir, nasıl alınır, nasıl satılır? Bitcoin yatırımı yapmak isteyenler için detaylı rehber.

Paranın yüzlerce yıllık evriminin günümüzde ki son aşaması olan dijital paralar, uzmanlara göre gelişen dünyanın gelecekte ki para birimi olacak. Gelişen teknoloji ve yaygınlaşan internet kullanımı sayesinde hayatımıza giren kripto paralar, tamamen sanal ortamda verilerden ibaret olan ve hiç bir devlet veya kuruluşun denetimi altında olmayan paralardır. Sanal ortamda hesaplar arası transfer işlemi ile alışveriş yapılmaktadır ve kripto paralar fiziki olarak piyasada bulunmamaktadır.

Herhangi bir otorite tarafından denetlenememesi ve somut bir yapıya sahip olmaması nedeni ile günümüzde bir çok insan tarafından güvenilir bulunmasa da, bir çok büyük firma ve kuruluş tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Bu sebeple geçtiğimiz yıllara oranla daha değerli olan ve değeri her geçen gün artan kripto paralar şimdiden geleceğin küresel parası olarak görülmektedir.

Kripto paraların ilk ortaya çıkışı Bitcoin ile olmuştur. Buna bağlı olarak ta günümüzde en çok kullanılan ve en değerli kripto para birimi Bitcoin’dir.

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin nedir?

Herhangi bir devlet, kuruluş veya otorite tarafından kontrol edilemeyen, dijital ortamda oluşturulmuş kripto para birimi olan Bitcoin, dünyanın ilk sanal parasıdır. Satoshi Nakamoto tarafından kurulduğu söylenmekle beraber, bu kişinin kim olduğu dünya kamuoyu tarafından bilinmemektedir. Bitcoin dünyada bulunan altın veya gümüş gibi değerli madenler örnek alınarak üretilmiş bir kripto şifreleme bilimidir. Dijital ortamda toplamda 21 milyon Bitcoin olduğu bilinmektedir ve çeşitli kripto şifrelerin çözülmesi yöntemi ile çıkarılan Bitcoin, üst sınıra ulaştığı zaman sonlanacaktır. Bu sebeple azaldıkça değeri artmakta ve günümüzde bir çok para biriminden daha değerli olarak görülmektedir.

Bitcoin alış satışı nasıl yapılır?

Çeşitli makineler ile Bitcoin madenciliği yapan kişilerin çıkarttığı Bitcoin’ler, kripta para alım satımı yapan firmalar tarafından satın alınır. Daha sonra satın alınan bu sanal paraların, yatırımcılara anlık değeri üzerinden satışı yapılır. Yatırımcı sanal parasını satmak istediği zaman yine bu firmalara satabilir veya şahıslar arası alışveriş yöntemi kullanılabilir. Doğru adımlar atan ve piyasayı takip eden yatırımcılar, Bitcoin alım satımı yaparak para kazanma şansı elde edebilmektedir.

Bitcoin güvenilir mi?

Kripto para yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların merak ettiği soruların başına Bitcoin güvenilir mi sorusu gelmektedir. Yazımızın başında da söylediğimiz gibi kripto paralar herhangi bir devlet veya kuruluş tarafından denetlenememektedir. Bu sebeple yatırım yaparken tüm etkenler göz önünde bulundurulmalı ve şahıs ve firma seçimi çok iyi yapılmalıdır.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir