Kredi Yapılandırma İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

kredi yapilandirma islemi yaparken dikkat edilmesi gerekenler
Paylaş

Kredi yapılandırma işlemi yapmak isteyenler için 2019 yılı güncel yapılandırma işlemlerini detayları ile anlatıyor ve kredi yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gerekenleri açıklıyoruz.

Artan fiyatlar ve geçim zorlukları maalesef milyonlarca kişiyi kredi almaya zorluyor. Bankalardan alınan istatiksel verilere göre 2019 yılında bireysel kredi borçları tüm zamanın en yüksek seviyelerine ulaştı ve borçlu kişilerin %60-65 gibi bir kısmı kredi ödemesi yapmakta zorluk çekiyor. Hal böyle olunca bankaların kredi ödemesi yapmakta güçlük çeken müşterileri için oluşturduğu kredi yapılandırma işlemleri yoğun bir ilgi ile karşı karşıya kalıyor.

Kredi yapılandırma işlemi nedir?

Daha önceden kullandığı konut, ihtiyaç veya taşıt kredilerini ödemekte zorluk çeken müşteriler için bankaların vade uzatıp aylık ödeme tutarını düşürdüğü yeni bir ödeme planı ile oluşturulan düzenlemeye kredi yapılandırma işlemi denilmektedir. Kredi yapılandırma işlemi kalan ana para borcu üzerinden ek faiz uygulanarak uzun vadelerde geri ödeme kolaylığı sağlayan bir işlemdir. Örneğin aylık bin 500 lira kredi ödemeniz var, toplamda 6 ay vadeniz kaldı ise banka aylık ödemenize ek faiz uygulayarak vadeyi 12 aya çıkarıyor ve aylık ödeyeceğiniz tutar bu doğrultuda 750-800 TL arasında sabitleniyor. Yada tam tersi aylık ödeme tutarınızı yükselterek vadeyi düşürebiliyor. Böylece daha uzun vadede daha düşük taksitlerle veya daha kısa vadede daha yüksek taksitlerle kredi ödemelerinizi yeniden yapılandırmış oluyorsunuz.

Kredi yapılandırma işleminde dikkat edilmesi gerekenler

1. Gelir-Gider ve ödeme dengesini iyi kontrol edin

Kredi yapılandırma işlemi yaparken ilk dikkat edilecek husus, gelir-gider ve ödeme dengesini iyi sağlamaktır. Her müşterinin yasal olarak bir defa kredi yapılandırma hakkı bulunmaktadır. Bu sebeple yapacağınız bir hatanın daha sonra düzeltilmesi yada değiştirilmesi mümkün olmayacaktır. Bu doğrultuda aylık ödemelerinizi mutlaka gelir durumunuza göre giderlerinizi de hesaplayarak ayarlayın.

2. Kredi faiz oranlarını iyi takip edin

Mevcut kredinizi yapılandırmak için bankaya başvuracağınız dönemde diğer bankaların kredi faiz oranlarını mutlaka kontrol edin. Mevcut kredinizden daha düşük faizli bir kredi bulmanız durumunda o bankadan maliyet daha az bir kredi kullanarak, mevcut kredi borcunuzu kapatabilirsiniz. Böylece daha avantajlı fırsatlar ile kredi yapılandırması yapmış olursunuz.

3. Ek masraflar ve ücretleri inceleyin

Bankaların kredi yapılandırma işlemleri müşterilere daha kolay bir ödeme yöntemi sunmanın yanında kar etmeyi de amaçlamaktadır. Dolayısı ile kredi yapılandırma işlemi yaparken yeni ödeme planına ek faiz, çeşitli masraflar veya erken kapama ücreti yansıtabilmektedir. Bu gibi durumlarda zararın önüne geçebilmek adına bu detayları incelemekte fayda vardır.

4. Mümkünse bir uzmandan yardım alın

Kredi yapılandırma işlemleri çok yönlü değerlendirilmesi gereken, birazda karmaşık bir işlemdir. Bu sebeple ileride sorun yaşamamak için kredi yapılandırması yapmadan önce bir uzmana danışmakta ve fikir almakta fayda vardır. Aldığınız fikirleri düşünüp inceleyerek sizin için en doğru olan yolu seçmek avantajınıza olacaktır.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir