Kamu Bankalarından İstihdam Odaklı Kredi Paketi Desteği Geliyor

Paylaş

Kamu bankaları ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara, uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik kredi destek paketleri desteği verecek.

Kamu bankalarından işletmelere kolaylık sağlayacak kredi haberleri gelmeye devam ediyor. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası, ek personel istihdam etme potansiyeli olan firmalara istihdam odaklı kredi paketleri ile destek sağlayacak. Kamu bankalarından destek kredisi kullanan firmalar 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli, 5 yıla kadar vadeli, uygun koşullarda, düşük maliyetli ve uzun vadeli işletme kredisi kullanabilecek. Toplamda dört ayrı paket olarak hazırlanan ve kredi kullanımında işletme ölçeği, istihdam kapasitesi ve sektör çeşitliliğine göre değişiklik gösterecek paketlerin özellikleri dün duyuruldu.

İşte istihdam odaklı kredi destek paketleri ve şartları;

1- İmalat Sanayi Sektörü

İmalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren firmalardan, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecek. İlave istihdam başına kullanılabilecek kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100 Bin TL, diğer imalat sanayi sektörleri için ise 200 Bin TL.

2- Hizmet sektörü

Hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler söz konusu kredi paketinden yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması şartı bulunmaktadır. İlave istihdam başına kredi tutarı 5 ile 100 Bin TL arasında değişecek.

3- Devam Eden Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Hasılat Paylaşım Yönteminin uygulandığı, piyasa koşullarının bozulması veya müteahhit firmanın finansmana erişim sorunları yaşaması nedeniyle tamamlanamayan projelerde, firmalar inşaatların tamamlanması için gereken tutar kadar kredi kullanabilecek. Sağlanacak finansman kaynağı ile yaşanması muhtemel istihdam kaybının önüne geçmek ve kaybedilen istihdamın tekrar kazanılması sağlanması hedefleniyor. İnşaat projeleri istihdam odaklı işletme kredisi azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz ve 5 yıla kadar vadeli olarak kullanılabilecek.

4- Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Yurt dışında İnşaat-taahhüt projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamının en az %75’inin Türkiye’den götürülecek iş gücü ile sağlanacağını taahhüt eden firmalar, yurtdışı müteahhitlik sektörü işletme kredisi kullanabilecek. Söz konusu firmalar ihtiyaç duydukları kesin ve avans teminat mektuplarını azami binde 5 komisyonla, nakit kredileri ise üstlendikleri işle ilgili avans alamayan firmalara yurt dışında aldıkları ihalenin %5’ine kadar kullanabilecek.

Şartlara ve protokole uygun tüm firmalar Ziraat Bankası, Halkbank veya Vakıfbank şubelerine gerekli evraklar ile başvuru yapabilecek. Başvurular heyet tarafından incelenerek uygun işletmelere istihdam odaklı işletme kredisi verilebilecek.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir