Emekliye Faizsiz Kredi Onaylandı mı?

emekliye faizsiz kredi onaylandı mı
Paylaş

Milyonlarca emeklinin sorduğu emekliye faizsiz kredi onaylandı mı? Emekliye faizsiz kredi veren bankalar hangileri sorularının cevaplarını açıklıyoruz.

Artan pahalılık ile birlikte ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan emekliler, sıklıkla bankaların kapısını çalıyor ve anlık nakit ihtiyacını emekliye kredi seçenekleri ile karşılamaya çalışıyor. Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen emekliye faizsiz kredi sistemi, bazı özel ve kamu bankalarının ortak çalışma yürütmesi ile hayata geçirilebilecek bir sistem olduğu belirtilmişti. Ancak daha sonra ekonomide oluşan negatif etkiler ve güncel enflasyon değerleri ile özel bankaların bu çalışmadan vazgeçtiği bildirildi. Kamu bankalarının gündeminde ise emekliye uygun kredi veya faizsiz kredi seçenekleri hala mevcut. Fakat bu düzenlemelerin ne zaman açıklanacağı ve yürürlüğe konulacağı henüz belli değil.

Faizsiz kredi sisteminin devlet tarafından desteklenmeden uygulanmasının mümkün olamayacağını belirten uzmanlar, yüksek olan faiz oranlarının bu uygulamanın önünde bulunan en büyük engel olduğunu savunuyor. Geçtiğimiz yıllarda emekli maaşını kendilerine aktarması için emeklilere çeşitli hediye ve promosyonlar veren bankaların, faizsiz kredi verme uygulamasına sıcak bakmadığı biliniyor. Faizsiz kredi seçeneği yerine daha düşük faiz oranları ve daha kolay ödeme tablosu ile emekli müşterilerini arttırmaya çalışan bankalar, milyonlarca emekliye uygun kredi sağlamayı amaçlıyor.

Faizsiz kredi uygulaması nasıl olacak ?

Kamu bankalarının yürüteceği tahmin edilen sistemde emekli kişi maksimum 45 bin TL’ye kadar kredi kullanabilecek. Kullanılan bu kredinin geri ödeme süresi 36 ayı geçemeyecek ve emekli maaşının en fazla 10 katı kadar olabilecek. Örneğin bin 800 TL emekli maaşı alan bir emekli, toplamda 18 bin TL faizsiz kredi kullanabilecek ve bu krediyi 36 ayda geri ödeyecek.

Emekliye faizsiz kredi şartları neler ?

Faizsiz kredi kullanacak kişilerin mevcutta ödediği başka herhangi bir kredi borcu bulunmaması gerekiyor. Ayrıca kredi kullanmak isteyen vatandaşların emekli maaşı ödemesini emekliye faizsiz kredi veren bankalardan birine taşıması gerekiyor. Bu sisteme hangi bankaların katılacağı şimdilik belli değil. Ancak bu şartları yerine getiren tüm vatandaşlar sisteme katılan bankalardan faizsiz kredi kullanabilir.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir