Bankalar Arası Kredi Transfer İşlemi Gerekli Şartlar ve Belgeler

kredi transferi gerekli belgeler ve sartlar
Paylaş

Daha önceden kullandığı krediyi başka bankaya taşımak isteyenler için kredi transfer işlemleri ile ilgili tüm soruları cevaplıyoruz.

Son yıllarda artan pahalılık ve ekonomik sıkıntılar nedeni ile toplumun büyük bir kesiminin çeşitli kredi borçları bulunuyor. Ana başlıklar olarak; konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi olarak sınıflandırılan krediler çeşitli ihtiyaçlara göre değişiklik gösterebiliyor. Birkaç farklı bankaya borcu olanlar veya yüksek faizle kredi kullandıktan sonra daha düşük faiz imkânı yakalayanlar için bankalar arası kredi transfer işlemi yapmak oldukça karlı bir yol olmaktadır.

Bankalar arası kredi transferi yapma işlemleri, bankaların belirlediği standartlara göre değişiklik gösterse de genel olarak aynı mantıkla işlemektedir. Bir bankadan diğer bankaya kredi transferi yapmak için öncelikle detaylı bir araştırma yapmak gerekiyor. Bankaların güncel faiz oranları, dosya masrafı, diğer harcama ve tutarlar araştırıp değerlendirilerek uygun kredi paketi tespit edilmeli.

Kredimi başka bankaya taşımak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Krediyi başka bankaya taşıma işleminde ilk dikkat edilmesi gereken husus yıllık ve aylık kredi faiz oranlarıdır. Krediyi taşıyacağınız bankanın faiz oranları mutlaka daha önceden kullanılan kredi faiz oranından düşük olmalıdır. Aynı faiz oranı veya daha yüksek faiz oranı üzerinden yapılan transfer işlemi sizi zarar uğratarak daha fazla para ödemenize sebep olur.

Bankalar arası kredi transferi işleminde ikinci dikkat edilecek husus ise kredi tahsis ücreti, sigorta tutarı ve dosya masraflarıdır. Birçok banka kredi tahsis ücreti almasa da, ilk kredi kullanımında mutlaka yıllık kredi sigortası ve dosya masrafı talep etmektedir. Bu gibi durumlarda ödeyeceğiniz bu ekstra ücretler mevcut kredinizden daha yüksek bir ödemeye sebep oluyor ise kredi transferi yapmak zararınıza olacaktır.

Gelelim kredi taşıma işleminde dikkat edilecek bir diğer hususa. Konut kredisi veren bankaların tümü kredilerin erken kapatılması durumunda zarar etmemek için toplam tutarın %2’si kadar bir erken kapama ücreti talep etmektedir. Bu ücret kredinizi başka bir bankaya transfer etmek istediğiniz zaman toplam tutara eklenerek sizden talep edilecektir. Eğer konut kredisi taşıma işlemi yapmayı düşünüyorsanız, yukarıda saydığımız etkenler ile birlikte erken kapama ücretini de mutlaka hesaba katmalısınız.

Kredi transferi yaparken dikkat edilmesi gereken son faktör ise aylık ödeme tutarı. Yeni kullanacağınız kredinin aylık ödeme tutarı, belgelenebilir gelirinizin üçte ikisini geçmeyecek miktarda olmalıdır. Bu miktarın altında ödeme planı oluşturulabilir ancak bu miktarın üstünde bir ödeme planı oluşturmak sizi zor duruma düşürecek ve kredi ödemelerinizi aksatmanıza sebep olacaktır.

Kredi transfer işlemi için gerekli şartlar

 • Yeni kullanılacak kredinin aylık ve yıllık faiz oranı önceki krediden daha az olmalı.
 • Kredi tahsis ücreti, dosya masrafı ve hayat sigortası ücretleri mevcut kredi tutarının faizinden düşük olmalı.
 • Taşıma işlemi yapılacak kredi konut kredisi ise, erken kapatma ücreti yeni kullanılacak krediden doğacak kazancı aşmamalı.
 • Kredi aylık ödeme tutarı, aylık gelirin üçte ikisinden daha yüksek olmamalı.

Kredi taşıma işlemi için gerekli belgeler

 • T.C Kimlik kartı
 • Maaş bordrosu
 • SGK çalışma dökümü (bankaya göre değişiklik gösterebilir)
 • Var ise aylık diğer kazançları bildirir belge
 • Taşınmaza ait tapu aslı (konut kredileri için)
 • Emekliliği gösterir belge (sadece emekliler için)
 • Araç ruhsatı aslı (taşıt kredileri için)

Yukarıda belirtilen tüm şartlara uygun kredi kullanmak isteyen vatandaşlar, gerekli belgeleri temin ederek ilgili bankaya başvurabilir ve bankalar arası kredi transferi işlemini gerçekleştirebilir.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir