Gezerken Para Kazandıran Bir İş; Gizli Müşteri Olmak

Paylaş

Gezip çeşitli ürünleri incelemek, hemde para kazanmak ister misiniz? Cevabınız evet ise gizli müşteri olmak tam size göre bir iş olabilir.

Dünya çapında hizmet veren firmaların ihtiyaçları ile ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlayan gizli müşteri olma işi her geçen gün daha fazla kişinin tercihi oluyor. Gizli müşteri olmak gezerek para kazanmak gibi görünse de zor yanları da oldukça fazla. Gizli müşteri olmak ve gezerken para kazanmak istiyorsanız bu yeni sektör ile ilgili yaptığımız araştırmayı inceleyebilirsiniz.

Gizli müşteri nedir?

Firmaların kalite standartlarını, firma personellerinin müşteri ile olan iletişimini, iş yerinin düzen ve işleyişini kontrol etme amacı ile önceden belirlenmiş kişilere gizli müşteri denir. Gizli müşteriler şirketin belirlediği zamanlarda belirlenen mağazalara giderek bir müşteri gibi davranıyor ve gerekli çalışmalara başlıyor.

Gizli müşteri hizmeti sunan bir çok özel araştırma şirketi mevcut. Firmalar gizli müşteri hizmet almak için bu araştırma şirketlerine başvuruyor ve şirket mevcut elemanlarını veya dışarıdan görevlendirdiği personeli ilgili firmanın talebi doğrultusunda mağazada inceleme yapmak üzere görevlendiriyor. Gizli müşteri olmak için öncelik bir CV hazırlamanız ve kariyer sitelerine veya araştırma şirketlerine göndermeniz gerekiyor. Şirketler tarafından yapılan inceleme sonrası tam zamanlı veya yarı zamanlı seçenekler ile firmada görev almaya başlıyorsunuz.

Gizli müşteri başvurusu yapmak için gereken başlıca kriterler;
– En az lise veya üniversite mezunu olmak
– Cep telefonu ve mesajlaşma programlarını kullanabilmek
– İyi bir gözlemci olmak ve kendini gizleyebilmek
– Gözlemlediği olaylar karşısında pozitif yaklaşımcı olmak ve adil davranmak
– İş disiplinine önem vermek.

Gizli müşteri başvurusu yapmak

Boş zamanlarınızda gizli müşteri olmak için öncelikle özgeçmişinizi detaylı bir şekilde anlatan bir CV hazırlamanız gerekiyor. Hazırlanacak CV formatı genellikle ilgili şirketler tarafından belirleniyor ve başvuru yapacak adayların bu formatta özgeçmiş hazırlaması isteniyor. Hazırladığınız CV ile Kariyer.net, yenibiris.com gibi kariyer sitelerine veya bu sektörde hizmet veren firmalara başvuru yaparak başvuru sonucunuzu beklemeye başlayabilirsiniz.

Gizli müşteri işi ülkemizde şimdilik çok yaygın değil. Bu sebeple tam zamanlı iş olarak yapmak geçiminizi sağlamanıza yardımcı olmayacaktır. Genellikle yarı zamanlı olarak yapılan gizli müşteri işinde fiyatlar işe ve işi veren firmaya göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde 50 TL’den başlayarak 200 TL’ye kadar kazandıran işler mevcuttur. Yani gizli müşteri ne kadar para kazanır sorusunun cevabı tamamen yapılacak işe ve işi veren firmaya bağlıdır.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir