FED’in Faiz İndirimi Sonrası Dolar Güne Düşüşle Başladı

Paylaş

Amerikan Merkez Bankası (FED) dün yaptığı açıklama ile faizlerin 25 baz puan indirildiğini duyurdu. Bu gelişme sonrası dolar güne düşüşle başladı.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) dün akşam günlerdir beklenen faiz kararını açıkladı. Piyasaların beklediği yönde faizleri 25 baz puan indirerek yüzde 1.75-1.50 bandına çeken FED, piyasalara olumlu sinyaller verdi. FED’in faiz kararı sonrası dolar/TL güne 5.7065 seviyelerinde başladı.

Dün ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye yaptırım tasarısını onaylaması ve sözde Ermeni soykırımını kabul etmesi iki ülke arasında yeniden gerilime sebep olmuş, kur üzerinde ki olumsuz etkisi ile Dolar/TL 5.7680 seviyelerini görmesine neden olmuştu.

Ancak FED’in dün akşam saatlerinde faiz indirimne gitmesi doların hareketliliğine ara verdi ve dolar güne düşüşle başladı. Dolar/TL bugün saat 08:00 itibari ile 5.70/5.71’ten işlem gördü. Gün içinde de şuan ki gözlemlere göre kurun bu seviyelerdeki seyri devam ediyor. Dün 6.40 seviyesinden işlem gören Euro ise 6.37’den alıcı buluyor. Önümüzde ki haftalarda dolar ne olur bilinmez ama bu hafta dolar aşağı yönde eğilimde olacak gibi görünüyor.

Brexit konusu Dolar/Euro dengesini değiştirebilir

Piyasaların gözü bir yandan da Brexit konusu üzerinde yoğunlaşıyor. AB Pazartesi günü yapılan görüşmede İngiltere’nin Brexit’i 31 Ocak 2020’ye erteleme talebini kabul etmişti. Ancak İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın dün yapılan oylamada Brexit konusundaki çıkmazı kırmak için erken seçimlere gidilmesi konusunda parlamentodan onay alması ile İngiltere’de Aralık ayında seçim yapılması kararlaştırıldı. Bu sebeple özellikle Euro/Dolar dengesinde ki ani olabilecek değişimler yatırımcıların dikkatle izlediği konuların başında geliyor.

Enflasyonun yıl sonunda tahminlerin altında kalacağı beklentisi ve gelişmiş ülkelerde faizlerin düşük seyrinin desteğiyle bazı analistler faiz indirimlerinin Aralık’ta da sürmesini bekliyor ancak bu noktada Enflasyon Raporu’nda verilecek mesajlar izlenecek.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir