Dolar Yükselir mi? Uzmanlardan Güncel Dolar Tahminleri

dolar yükselir mi dolar tahminleri
Paylaş

Dövize yatırım yapanların cevabını en çok merak ettiği soru; dolar yükselir mi?. Ekonomi uzmanlarından güncel dolar tahminleri.

Son aylarda inişli çıkışlı bir grafik sergileyen dolar, iç ve dış etkenlere bağlı olarak yüksek seyirde devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda 7 TL’nin üzerine çıkan ve TCMB’nin müdahalesi sonucu bir miktar gerileyen dolar, ABD ile Türkiye arasında ki ikili ilişkilerin gerilmesi sonucu tekrar yükselişe geçmişti. Gerilimin S-400 krizi ile artması sebebi ile bir miktar daha yükselen dolar, tekrar aşağı yönlü hareket ederek 5,60-5,80 bandında seyretmeye başladı.

Dolarda ki bu iniş çıkışın bir müddet daha devam edeceğini belirten uzmanlar, dolar/TL dengesinin hala hassas noktada olduğunu ve Türkiye’nin iç ve dış durumunun bu denge üzerinde oldukça belirgin etkileri olduğunu bildiriyor.

Rusya ile yapılan S-400 hava savunma sistemleri alışverişi ile ABD’nin yoğun baskısı altında kalan Türkiye, bu baskılara direnerek doların yükselişini durdurmayı ve aşağı yönde seyretmesini sağlamayı başardı. ABD’nin çeşitli yaptırım tehditlerine de aldırış etmeyen Türkiye, dolar yatırımcılarının dolar yükselecek mi sorusuna karşı merak etmeyiz önlemlerimizi aldık mesajı verdi. Bu sıcak gelişmelere ilk anda negatif tepki veren dolar, Merkez Bankası’nın döviz müdahalesi ile tekrar normal seyrine döndü ve şuan sakin bir grafik çiziyor.

Geçtiğimiz günlerde TCMB Başkanı’nın görevden alınması ile aniden yükselen ve yukarı yönde bir grafik çizen dolar, 3 gün içinde tekrar normal seyrine döndü ve yatırımcılar tarafından beklenilen dolar yükselişi gerçekleşmedi.

Dolar yükselir mi? Uzman tahminleri

ABD ile yaşanan krizler, Suriye meselesi ve Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması gelişmelerinde küçük artışlar gösteren ancak dirençli olmayan dolar kurunun daha fazla yükselmeyeceğini öngören uzmanlar; ”Yakın vadede olası bir yükseliş görülmüyor. Dolar yıl sonuna kadar 5-6 TL bandında devam edebilir” tahmininde bulunuyor.

Ayrıca geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın 4.5 puanlık faiz indirimi sonrası da yukarı yönlü bir hareketin olmaması uzmanların bu tahminlerini büyük ölçüde doğrular nitelikte.Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir